Obiad po bałkańsku

 Wiele przepisów znajduje się na naszych stronach. Kilka podajemy m.in TU (klik)

"W kuchni bałkańskiej używa się wielu przypraw, nadających potrawom pikantny smak. Między innymi pieprzu, ostrej papryki, czosnku.
Specyficzne,  na co dzień stosowane przyprawy o charakterystycznym, niepowtarzalnym smaku, to:
-czubrica - Satureja Montana, górska odmiana cząbru (Poprawia trawienie)
-dżodżen - odmiana mięty, która rośnie dziko lub jest uprawiana we Włoszech, Francji, na Bałkanach. (Poprawia trawienie i wydzielanie żółci)
-rozmaryn - często stosowany w kuchni bałkańskiej i hiszpańskiej. (Działa tonizująco na układ nerwowy, pobudza pamięć).
Tradycyjną zupą w kuchni bułgarskiej jest kurban z baraniny. Nazwa, pochodzi od nazwy obrzędu składania ofiary Bogu, którego korzenie sięgają czasów starożytnych. W dzisiejszych czasach, kurban, przygotowuje się najczęściej, w szczególnych momentach. Może to być chęć zbliżenia się do Boga, może to być podziękowanie  np. za spełnienie prośby lub za wyzdrowienie po poważnej chorobie. Jest to swego rodzaju święto, na które zaprasza się rodzinę, najbliższych przyjaciół.
Charakterystyczne, tradycyjne potrawy, przygotowywane z mięsa (głównie wieprzowiny i baraniny), warzyw i przypraw, określa się mianem giuvecz (po serbsku duvecz). Nazwa oznacza danie, które gotuje się w jednym naczyniu, często w jedno porcjowych, glinianych miseczkach, w których jest następnie serwowane. Na giuvecz mówi się także: czomlek, zaduszen kebab, zaduszena jahnija.
Mięso jada się najczęściej z grilla. Najpopularniejsze specjały to:
-kebabcze (po Serbsku cevapcici) - mięso mielone, uformowane na kształt parówki
-kiufte - mięso mielone, uformowane na kształt kuleczki
-pyrżoła (mięso wieprzowe).


Obiad, zaczyna się od dużej porcji sałatki. Szopska, owczarska… najczęściej jest spożywana z pieczywem. Po sałatce, serwuje się zupę, drugie danie, deser."