Od Dunaju do morza

Żeby powiększyć zdjęcie - najedź i kliknij
Bałkany pozostają od wieków mało znane, choć mają do zaoferowania dużo więcej, aniżeli ciepłe morze i złoty piasek.

Kurorty prześcigające się w tworzeniu atrakcji dla turystów, wygrywają z miejscami, którym natura podarowała urodę, ale które pozbawiła umiejętności pokazania jej światu.

Państwa bałkańskie zaskakują nas co krok różnorodnością. Wydaje się, że możemy je odkrywać bez końca. W małej Bułgarii każdy znajduje coś dla siebie, bo ojczyzna Traków, Orfeusza i Spartakusa, to ciekawy kraj pełen kontrastów, z wieloma nutkami orientu.

Żyją w nim ludzie, którzy nie dyskutują z tradycją, pielęgnują stare obyczaje, są otwarci i towarzyscy.

Pokonując samochodem stosunkowo krótki odcinek z Ruse do Varny, niektórych miejsc nie potrafimy minąć obojętnie. Nie możemy nie wstąpić do skalnych klasztorów ukrytych w urokliwym zakątku czy trackiego grobowca sąsiadującego z muzułmańskim teke. Nieustannie zachwycają nas Cudne Skały i lasy z drzewami oplecionymi lianami, przypominające dżunglę. W ogrodzie królowej Marii urządzonym na skalnych tarasach, o każdej porze roku czujemy ten sam, niepowtarzalny klimat. Tylko w pobliżu Morskiej Stolicy spacer po grzbiecie kolorowego klifu możemy zakończyć obiadem lub kawką w jaskini.

 Zapraszamy w książkową podróż z Ruse do Varny. Odwiedzimy krainę pelikanów, miasta, miasteczka i wsie położone na wybrzeżu, w bliższym i dalszym sąsiedztwie Morskiej Stolicy - od Nesebyr po Durankulak. Opowiemy o świętym tańcu na rozgrzanych węglach i miejscach, w których zatrzymał się czas, gdzie niezmiennie od setek lat odbywają się te same rytuały.
      Mark Twain powiedział: „Odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.” My dodamy od siebie: - Podróż książkowa też może Ci dostarczyć wielu wrażeń.
     ("Bułgaria znana i nieznana. Z Ruse do Varny")

Ebook bestsellerem miesiąca IV/V/ 2017 r. w księgarni Lideria.

Ebook jest dostępny w wielu księgarniach


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz