A w bałkańskim kociołku. Notatki z podróży po krańcu Europy


"A w bałkańskim kociołku..."
notatki z podróży po krańcu Europy
Relacja z podróży i codziennego życia. Romantyczne legendy i prawdziwe historie. Refleksje i anegdoty.
(W treści jest kilkanaście przepisów na bałkańskie potrawy)


Książka w wersji papierowej jest dostępna w księgarni Alimero.pl w cenie 35,36 zł
(klik przeniesie do księgarni)
EBOOK
"Upoluj ebooka"  ***** (4,25/5)
"Lubimy czytać" **********  (8,25/10)
księgarnia taniaksiążka.pl *****  (4/5)

Recenzje wszystkich książek znajdują się na stronie Recenzje/opinie

A w „bałkańskim kociołku” życie wre, choć toczy się wolniej, niż gdzie indziej. Europejskość miesza się z orientem, a przeszłość nie zamierza całkowicie ustąpić miejsca teraźniejszości.Spis treści:
Każda historia ma swój początek
(...)
Mijają lata

Najedź na zdjęcie i kliknij jeśli chcesz je powiększyć.

W bałkańskim kociołku

O rumuńskiej królowej i polskim królu 


     "Dla niego miała wznieść strzelisty minaret na brzegu morza i dla niego nazwała część ogrodu – ogrodem Allacha." (...)   
     "Siadywała na kamiennym tronie w swoim ogrodzie i czekała na ukochanego, ale nie był to Turek, a Arab o imieniu Ali. Wieczorami zamykali się w palarni urządzonej w orientalnym stylu i wypełniali ją zapachami wonnych tytoni, wydobywających się z sziszy."
 
Prosto czy na prawo?
(...)
Pod wiszącą skałą


Baba Vida, hrabia Drakula i zakochany mnich


O winie i karawanach 


„Karawana zatrzymała się przed budynkiem z wieloma oknami. Otworzyły się drzwi nad schodami i stanął w nich postawny mężczyzna, gospodarz domu, w pelerynie z aksamitu, której tren ciągnął się dwa metry za nim. Czysto po włosku powiedział:
- Siniora i siniore, zapraszam na górę do salonu. 
(...)


- Przysięgam ci Dionizosie
(...)
- Wśród macedońskich piramid

(...) Postanowiliśmy odwiedzić pewną piękną damę, od ponad 1300 lat stojącą na zboczu tej góry, na wysokości 1903 metrów. Patrzy ona z wysoka na otaczający ją świat i młodzieży wokół siebie opowiada o tym, co widziała. (...) 

- Na targu niewolników
Jasnowidzka Vanga i święte źródło
- Zemsta egipskiej bogini
- Z Macedonii do Grecji 
Co jemy o poranku?
O błękitnym płomieniu i skarbach co krok
 

Czas na obiad
Dwa dni w piekle
Bułgarski monarcha, polski papież i turyński całun
Co w bałkańskiej duszy gra?
Ale jazda czyli południowy styl
Tajemnice podziemnego labiryntu
Lecznica pod wielkim dębem
Od tej góry wyższej nie ma
Stefan, Bogdana i czeszma zakochanych
Z wizytą u bułgarskich Szkotów
O księżniczce Rodopie i zemście bogów
- Podkowa i leczące kamienie
- Z bałkańskiego Stonehenge po śladach Traków
Obok siebie
Święta, święta i...
Śpiewają, tańczą, tkają
Burek i ryba po grecku

Książka w wersji papierowej jest dostępna w księgarni Alimero.pl w cenie 35,36 zł
(klik przeniesie do księgarni)

Na stronie "Papierowy bluszcz" Michaliny Foremskiej  (współpracuje m.in. z Wydawnictwem Kobiecym, Pascal, Edipresse, Muza, Znak, Wielka Litera) znajdziecie recenzję książki "A w bałkańskim kociołku": 
(...) Tym razem autorka skupiła się w większej mierze na kulturze, obyczajach i zwyczajach, jakie panują na Bałkanach. (...) Skarlet ponownie przyjemnym, lekkim językiem (i stylem) poprowadzi Was przez piękne i zagadkowe zakątki, wplatając w tę opowieść nutę magii, która niewątpliwie dodaje uroku całości, sprawiając, że nie czyta się „suchych” faktów, a „przepływa” przez etapy podróży chłonąc każde słowo i delektując się nim… (...)
 
Magdalena H. "Zagubieni w świecie książek" (współpracuje z wydawnictwem Latarnia, Psychoskok, Novae Res) o książce "A w bałkańskim kociołku":
Zawsze myślałam, że książki opisujące jakieś kraje, czy miasta są nudne i nie znajdę w nich nic ciekawego. Bardzo się myliłam albo trafiałam na złe książki. "A w bałkańskim kociołku..." to lektura, obok której nie można przejść obojętnie. Przeczytajcie koniecznie, dowiecie się co o nas myślą i mówią mieszkańcy Bałkanów. Czemu się dziwią, co jedzą i piją (jeśli mowa o jedzeniu, to bardzo spodobały mi się przepisy kulinarne umieszczone w książce). Uważajcie, aby nie wpaść na hrabiego Draculę i koniecznie poznajcie historię jasnowidzki i zielarki - baby Vangi. (Cała recenzja na blogu Autorki opinii.)

"Zaczytana" - blog książkowy (współpracuje m.in. z Wydawnictwem Kobiecym, Helion, Latarnia, Novae Res, Wielka Litera) wyraziła swoją opinię po przeczytaniu książki "A w bałkańskim kociołku" (przed premierą): 
Dzięki książce mogłam poczuć się jakbym była w opisanych miejscach, zwiedzała je i poznawała razem z autorką.


"Czytaninka" Grażyna Wróbel - recenzentka m.in. Wydawnictwa Kobiecego, Helion, Novea Res, Replika, Business Culture. Przedpremierowa recenzja "A w bałkańskim kociołku": 
"A w bałkańskim kociołku...” to kolejna niezwykle interesująca pozycja, w której wspólnie z autorką wybierzemy się w podróż po Bałkanach, będziemy odkrywać inspirujące miejsca, których nie możemy przegapić, poznamy liczne legendy i postacie, które do dzisiaj są historią Bałkanów. Przekonamy się również jak wiele nas różni. Polecam Wam tę niezwykle inspirującą lekturę."

"Recenzje Agi". (Recenzentka m. in. wydawnictwa Poznańskiego, Insignis, Replika, Harlequin, Świat Książki.) o książce "A w bałkańskim kociołku":
Kolejna publikacja o Bałkanach, które Skarlet upodobała sobie nadzwyczaj. Nie byłoby może całej bałkańskiej serii książek, gdyby nie Albert, dla którego serce Skarlet zabiło mocniej, goręcej. Autorzy przygotowali dla Was niespodziankę - dostaniecie namiastkę tej prawdziwej historii, ich historii.

„A w bałkańskim kociołku...” Skarlet i Alberta... czas płynie wolniej, delektując się panoramą smaków, zapachów i feerią malowniczych obrazów. Maksyma „spiesz się powoli” najlepiej pasuje właśnie do Bałkanów i właśnie ten obraz najbardziej utkwił mi w pamięci, kiedy czytałam tę wspaniałą pod wieloma względami książkę. To pozycja, która zachwyca kolorem, formą, naturalnością, różnorodnością, zapachami kuchni, smakiem i wielowątkowością. To książka, która zainspiruje Was do tego, by żyć wolniej i degustować chwile.


2 komentarze:

  1. Książka musi być wyjątkowa. Chętnie sama bym poczytała. Musze wpisać ją na moją wishlistę:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za te słowa :) Bardzo jestem wdzięczna za zainteresowanie książką i wpisanie na listę życzeń :)))

      Usuń