Bułgaria znana i nieznana Z RUSE do VARNY


Książka w wersji papierowej - klik przeniesie do księgarni

EBOOKBałkany pozostają od wieków mało znane, choć mają do zaoferowania dużo więcej, aniżeli ciepłe morze i złoty piasek.
Kurorty prześcigające się w tworzeniu atrakcji dla turystów z całego świata, wygrywają z miejscami, którym natura podarowała urodę, ale które pozbawiła umiejętności pokazania jej światu.
Państwa bałkańskie zaskakują nas co krok różnorodnością. Wydaje się, że możemy je odkrywać bez końca. W małej Bułgarii każdy znajduje coś dla siebie, bo ojczyzna Traków, Orfeusza i Spartakusa, to ciekawy kraj pełen kontrastów, z wieloma nutkami orientu.
Żyją w nim ludzie, którzy nie dyskutują z tradycją, pielęgnują stare obyczaje, są otwarci i towarzyscy.
Pokonując samochodem stosunkowo krótki odcinek z Ruse do Varny, niektórych miejsc nie potrafimy minąć obojętnie. Nie możemy nie wstąpić do skalnych klasztorów ukrytych w urokliwym zakątku czy trackiego grobowca sąsiadującego z muzułmańskim teke. Nieustannie zachwycają nas Cudne Skały i lasy z drzewami oplecionymi lianami, przypominające dżunglę. W ogrodzie królowej Marii urządzonym na skalnych tarasach, o każdej porze roku czujemy ten sam, niepowtarzalny klimat. Tylko w pobliżu Morskiej Stolicy spacer po grzbiecie kolorowego klifu możemy zakończyć obiadem lub kawką w jaskini.
 Zapraszamy w książkową podróż z Ruse do Varny. Odwiedzimy krainę pelikanów, miasta, miasteczka i wsie położone na wybrzeżu, w bliższym i dalszym sąsiedztwie Morskiej Stolicy - od Nesebyr po Durankulak. Opowiemy o świętym tańcu na rozgrzanych węglach i miejscach, w których zatrzymał się czas, gdzie niezmiennie od setek lat odbywają się te same rytuały.
Mark Twain powiedział: „Odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”
Żeby powiększyć zdjęcie - najedź i kliknij
My dodamy od siebie: - Podróż książkowa też może Ci dostarczyć wielu wraże
Spis treści:
Każdy znajdzie coś dla siebie 

Czy wiecie, że… 
Z Ruse do Varny…   
Nad pięknym Dunajem 


Dimityr zwany Basarbowskim 
W skalnych klasztorach


Podziemny labirynt  
O skarbie, który 1500 lat leżał na głębokości 35 cm 
W grobowcu trackiego wodza  
Twierdza, którą zdobył polski król  
Wizyta w XVIII-to wiecznym meczecie
Miasto chana Asparucha 
Jeździec z Madary 
Najstarsze miasto Europy  
W świecie Traków  
Cudne skały  
Villa urbana 
Kamienny las  
Królowa plaży czarnomorskich

    
Delfin w roli głównej 
 
Z Varny – do…?   
To miejsce znają tylko Warneńczycy  
W pałacu księcia Aleksandra 
Perła czarnomorskiego wybrzeża 
Duchy mnichów i ukryty skarb  
O współpracy świętych i magii, która działa od 400 lat

  
Miłość królowej Marii  
W kanionie suchej rzeki 
O mieście na dnie morza 
Cypel wg legendy stworzony przez Boga
Z listy najpiękniejszych zatok świata
 
(...) otacza ją klif w kolorze pomarańczy gdzieniegdzie zmieszanym z bielą i czerwienią, z zielonym lub szarym grzbietem i błękitnym, a czasem granatowym morzem u stóp. W głębi zatoki, u podnóża skał, natura stworzyła wygiętą w łuk piaszczystą plażę.
Znalazło się tu miejsce i dla mini rzeczki zasilanej źródłami mineralnymi, tworzącej przy ujściu małą lagunę. Ze szczytu skał roztacza się piękny, malowniczy widok.

Ptasi raj  
Jaskiniowe miasto 
Szabla i latarnia Aleksandra Macedońskiego

(...) Malutka wieś jest na naszej liście miejsc zapierających dech. Jesteśmy pewni, że tworząc tutejsze pejzaże Natura bawiła się kolorami. Zanim zajęła się malowaniem - rzeźbiła z pasją.
(...) Jest tu też kompleks podwodnych grot,
z których największa ma ponad 100 metrów długości.
 
Tajemnica laguny   
W podwodnym świecie - skarb pilnie poszukiwany   
W krainie pelikanów  
Z rzymskiej twierdzy do tureckiego fortu  
W antycznym mieście na brzegu morza 
O przylądku, który staje się wyspą
Magiczne miejsce
 
Obyczaje   
Święto zakochanych w winie 
Święty taniec na rozżarzonych węglach 
Bałkańskie wesele 

Spis wymienionych miejscowości
 
Dodatek 
Bułgaria  
Kuchnia bałkańska   
Słówka, które mogą się przydać  

"Recenzje Agi". Recenzentka m. in. wydawnictwa Poznańskiego, Insignis, Replika, Harlequin, Świat Książki napisała:
„Z każdą kolejną książką tej dwójki wspaniałych i sympatycznych autorów dowiaduję się coraz to nowszych ciekawostek. Bułgaria, to kraj, któremu Skarlet z Albertem przyglądają się „pod lupą”, odkrywając przed każdym swym czytelnikiem wszelkie tajemnice, legendy, ale też miejsca magiczne, często zapomniane, czy omijane przez biura turystyczne szerokim łukiem. Flora i fauna, kultura, sztuka i oczywiście historia Bułgarii są nie tylko interesującymi i pięknymi jej elementami, ale tworzą coś w rodzaju mozaiki kontrastów. (...)„Z Ruse do Varny”, to nie jest zwykły przewodnik. Takich dużo na sklepowych i oferowanych przez biura turystyczne półkach. To przede wszystkim książka napisana prostym, zrozumiałym językiem, z pasją, wszelką dbałością o szczegóły i drobiazgi. I może nie byłaby na tyle wartościowym egzemplarzem, gdyby nie ciekawostki, wskazówki i zdjęcia autorów, które nadają jej wyjątkowości i spinają treść z formą w całość. Czyta się ją przyjemnie i Wam bardzo polecam. Czego jeszcze nie wiecie, czego nie znacie, a chcielibyście poznać i co mogłoby być bodźcem do tego, by się tam wybrać, to ta pozycja jest idealna!” Cała recenzja z sierpnia 2016 r.
 na stronie Autorki.

Magdalena H. "Zagubieni w świecie książek" (współpracuje z wydawnictwem Latarnia, Psychoskok, Novae Res) o książce "Bułgaria znana i nieznana. Z Ruse do Varny":
(...) W naszej "książkowej wędrówce" możemy poznać wiele ciekawych miejsc  na 200-kilometrowej trasie z Ruse do Varny. (...)
Mogłabym wiele wam pisać o tych pięknych zakątkach Bułgarii, ale myślę, że lepiej będzie, jak przeczytacie sami. Dodam jeszcze tylko, że w książce nie braknie też opisów  zwyczajów i obrzędów bułgarskich np. święty taniec na rozżarzonych węglach, czy obdarowywanie się martenicami. Poznacie też na kartach książki liczne legendy np. o duchach mnichów i ukrytym skarbie, czy o cyplu wg legendy stworzonym przez Boga.
Serdecznie polecam Wam książkę Skarlet i Alberta, przeczytajcie sami, nie będziecie zawiedzeni. A na końcu książki odnajdziecie jeszcze zwroty i słówka do porozumiewania się, troszkę kuchni bałkańskiej. Nawet ceny i godziny wejść do Muzeów i innych zabytków tu odnajdziecie. W jednym miejscu macie wszystko –  poradnik i piękną książkę z cudownymi fotografiami.” (Cała recenzja z lipca 2016 r. na blogu Autorki opinii.)

"Czytaninka" Grażyna Wróbel - recenzentka m.in. Wydawnictwa Kobiecego,  Helion, Novea Res, Replika, Business Culture napisała:
Dzięki autorom po raz kolejny mamy możliwość odkrycia kolejnej cząstki Bułgarii. Tym razem wybieramy się w podróż z Ruse do Varny. (...) Nasi autorzy odkrywają krok po kroku każdy zakamarek Bałkanów, jednocześnie zarażając nas ciekawością do odwiedzenia tych miejsc. (...) Z Ruse do Varny to niezwykle ciekawa książka, zwłaszcza dla tych, którzy mają zamiar wybrać się do Bułgarii.

"Zaczytana" Claudia (współpracuje m.in. z Wydawnictwem Kobiecym, Helion, Latarnia, Novae Res, Wielka Litera) - wyraziła na swoim blogu opinię o książce "Bułgaria znana i nieznana. Z Ruse do Varny":
     „Z Ruse do Varny to kolejny niezwykły i bardzo nietypowy przewodnik opowiadający o Bułgarii , który skradł moje serce na dobre i tak już pozostanie . Kolejny raz autorka zabrała mnie w niezwykłe miejsca i poczułam się jakbym z nią tam była . W książkach Skarlet możemy poznać wiele ciekawych miejsc, zabytków, kulturę i historię tego kraju  i tym razem było tak samo!”  (Cała recenzja z sierpnia 2016 r. na blogu Autorki opinii.) 

Żeby powiększyć zdjęcie - najedź i kliknijEbook bestsellerem miesiąca IV/V/VI-2017 r. w księgarni Lideria

wrzesień 2016 r.Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części publikacji zabronione bez pisemnej zgody autora.